Zabezpečení a ostraha prodejny
Naše bezpečnostní agentura zajistí profesionální zabezpečení vaší retailové prodejny. Naším cílem je vytvořit skutečně efektivní bezpečnostní řešení na míru, které zabrání krádežím ve vašem obchodě. Vy i vaši zákazníci se budete cítit naprosto bezpečně. Pomůžeme vám také minimalizovat manka a zabezpečit nejzranitelnější místa retailového objektu.
Pro vaši retailovou prodejnu zajistíme:
- Efektivní bezpečnostní řešení na míru
- Instalaci moderních zabezpečovacích a kamerových systémů (CCTV)
- Profesionální a důkladně proškolený personál, který má zkušenosti s ostrahou v retailu
- Komunikativní a profesionální pracovníky fyzické ostrahy
V retailových objektech instalujeme tyto bezpečnostní technologie:
- Elektronický zabezpečovací systém (EZS/ PZTS)
- Kamerový systém (CCTV)
- Elektronická požární signalizace (EPS)
- Systémy ochrany zboží (bezpečnostní brány)
Způsob zabezpečení ostrahy retailové prodejny
Navrhovaný způsob zabezpečení ostrahy retailu je závislý na konkrétním typu prodejny. Vždy nejprve provedeme úvodní bezpečnostní audit, na základě kterého posoudíme rizika i individuální potřeby klienta. Poté navrhneme komplexní bezpečnostní opatření, které se v případě retailového objektu nejčastěji skládá z poměrné kombinace fyzické ostrahy a online monitorování objektu pomocí kamerového systému (CCTV) se záznamovým zařízením.
Zvolený poměr zabezpečení retailu je vždy závislý na více bezpečnostních faktorech. Zásadní rozdíl je například mezi formátem supermarket a hypermarket.
Podle povahy objektu se dále určuje volba pracovního oblečení fyzické ostrahy (služební stejnokroj, civilní oblečení).
Preventivní opatření sloužící k zamezení krádeží v retailu
Technické zabezpečení prodejny
- Bezpečnostní brány za pokladnami (očipování vybraných artiklů bezpečnostními cylindry, páskami, tzv. pavouky či magnetickými proužky apod.)
- Instalace moderního CCTV kamerového systému se záznamovým zařízením (příp. makety kamer k odrazení potencionálních pachatelů)
- Instalace tzv. obslužné pokladny (nejohroženější zboží je pod kontrolou pokladní, která jej zákazníkovi ihned namarkuje)
- Umístění cigaret a drahého zboží v uzamčených pokladních stojanech (při opuštění pokladny nutno stojan ihned uzamknout)
Preventivní systémově organizační opatření
- Systematické pečetění nákladních vozidel či zboží z centrálního skladu. (Pečeť nesmí být porušená – v případě nezaplombování nutnost ihned hlásit na vedení prodejny)
- Každodenní vyhodnocování drahých, vydefinovaných či nejztrátovějších artiklů vedením prodejny (jejich soupis je pod denní kontrolou pracovníka fyzické ostrahy)
- Kontrolní nákupy organizované fyzickou ostrahou společně s vedením prodejny – slouží k testování pozornosti a dodržování předepsaných postupů
- Namátková kontrola zaplacených nákupů za pokladnou – v případě podezření na neuhrazené zboží. Zde je na místě, aby pracovník fyzické ostrahy postupoval taktně a případné krádeže řešil s pachateli v zázemí prodejny, mimo přítomnost zákazníků
- Úzká profesionální spolupráce s Policií ČR a Městskou policií
Mankem ohrožené zboží v retailových prodejnách
V retailu dochází k nejčastějším a největším ztrátám právě z důvodu manka. Jaké jsou nejohroženější skupiny zboží, co se manka týká?
- Cigarety (nutná denní inventarizace)
- Vybrané drahé artikly kávy a tvrdého alkoholu
- Vybrané drahé artikly sortimentu drogerie
- Drobná elektronika + vybraný sortiment „Non food II“
- Drahé artikly ze sortimentu lahůdek a specialit
Agentura PRO SECURITY doporučuje k maximalizaci snížení manka několik následujících opatření:
- Uzamčení rizikových a drahých artiklů ihned po příjmu zboží
- Soustředit se zejména na uvedené skupiny zboží, které způsobují nejvyšší inventurní rozdíly vůči obratu
- Provádět pečlivé systémové zabezpečení a kontrolu (jak při příjmu zboží, tak během prodeje v prostoru pokladen)
Inventurní ztráty v segmentu retail
Podle dlouhodobých statistik v rámci Evropské unie tvoří v rámci retailových objektů největší minusové inventurní rozdíly ztráty způsobené zaměstnanci. Proto klademe důraz na důkladnou pozornost fyzické ostrahy, stejně tak kamerového dohledu a kontrolní namátkovou činnost směrem k zaměstnancům.
Kontrola zaměstnanců v retailovém objektu by měla probíhat při jejich příchodu na směnu a odchodu ze směny. Dále je nutné kontrolovat výrobní i přípravné prostory, skladové prostory nebo uzamykatelné kontejnery (cigarety, drahý alkohol, drahá drogerie, káva či drobná elektronika).
U diskontních řetězců je hlavním problémem nízká finanční rezerva pro fyzickou ostrahu. Z toho důvodu ostraha provádí svou činnost pouze v době otevírací doby a pouze pro zákazníky. Není zde finanční prostor ke kontrole zaměstnanců.
Jaká jsou nejzranitelnější místa retailových objektů?
- Skladové prostory
- Prostor nákladové rampy
- Prodejní plocha
Na těchto místech dochází k největšímu riziku a potencionálnímu vzniku okamžitých ztrát. Proto je vždy nutné, při zabezpečení retailového objektu, klást na tyto prostory důraz a bezpečnostní řešení vytvářet s ohledem na tato potencionální rizika.
Potřebujete pomoci s preventivním a technickým zabezpečením vaší prodejny? Kontaktujte nás, rádi vám odborně poradíme a nalezneme pro vás řešení na míru vašemu objektu!